Erasmus projekty
Erasmus+ Učíme sa z histórie
We learn from history
Doba trvania projektu: 1. 9. 2015 až 30. 6. 2017
Tento projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie.
Je zameraný na spoluprácu škôl z Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. V rámci spoločných národných stretnutí vznikne kolekcia kostýmov inšpirovaných vybranými historickými obdobiami – baroko, antika, secesia, renesancia. Odevy budú doplnené účesmi, líčením. Hotové modely sa nafotografujú, z finálnych fotografií bude vytvorený kalendár a katalóg fotografií. Z vytvorených diel, jednotlivých modelov a fotografií budú usporiadané výstavy.
Zastúpenie krajín a škôl
Koordinátor:
Česká republika
SUPŠ Jihlava – Helenín
OA, SZŠ a SOŠS Jihlavahttp://www.helenin.cz/skola/
aktivity/projekty/erasmus-we- learn-from-history Partneri:
Slovensko
Stredná umelecká škola L. Bielika, Vajanského 23, Levice
Stredná odborná škola, Jesenského 1, Nové ZámkyMaďarsko
Székesfehérvári SZC Árpád Szakképzö Iskolája és KollégiumaRumunsko
Liceul Technologic Traian Vuia, Targu Mures1. Projektové stretnutie - Slovensko
9.9.2015, Nové Zámky
V tento deň sa konalo stretnutie reprezentantov všetkých zapojených škôl, kde boli koordinátorom, teda riaditeľom SUPŠ Jihlava -Helenín, všetkým zúčastneným predložené hlavé ciele a úlohy projektu a zásady ekonomického riadenia projektu. Hlavným bodom programu stretnutia bolo podpísanie spoločnej dohody škôl o realizácii projektu a vzájomnej spolupráci. Dohodu slávnostne podpísali štatutárni zástupcovia škôl. Strednú umeleckú školu Ladislava Bielika v Leviciach reprezentovali riaditeľka školy Ing. Lívia Jančoková a koordinátorka zahraničných projektov Mgr. Jitka Pukšová. Dohodu za školu podpísala riaditeľka školy Ing. Jančoková.
2. projektové stretnutie - Slovensko
V dňoch 14. – 16. 12. 2015 sa v rámci projektu WE LEARN FROM HISTORY uskutočnilo v Nových Zámkoch prvé projektové stretnutie. Žiaci z každej partnerskej školy, z Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska, zhotovili odev inšpirovaný obdobím baroka. Odev doplnili účesom a nafotili v priestoroch, ktoré evokovali barok. Zástupcovia každej krajiny predniesli vopred pripravenú prezentáciu. V nej zaznamenali inšpiráciu, postup prác, barokové pamiatky svojej krajiny, regiónu, jej súčasťou boli aj finálne fotografie vytvoreného modelu. SUŠ Ladislava Bielika v Leviciach mala okrem toho navrhnúť a zhotoviť odev na dotvorenie, ktorý ostatní partneri pripomienkovali a na spoločnom stretnutí dokončili. K vytvorenému odevu žiaci zo Strednej odbornej školy, v Nových Zámkoch vytvorili účes a líčenie. Následne sa uskutočnilo jeho fotenie vo františkánskom kostole v Nových Zámkoch. Posledný deň stretnutia si všetci účastníci stretnutia prezreli barokové pamiatky Bratislavy. Počas tvorivých dní si pedagógovia a žiaci vymieňali vzájomné skúsenosti, zdokonaľovali sa v cudzom jazyku a vznikli nové priateľstvá.