Celý týždeň od 11.4.2016 do 15.4.2016 naša škola žila medzinárodným projektovým stretnutím v rámci projektu Erasmus+ Kariéra v umení. Návšteva pozostávala z 23 študentov a 11 učiteľov stredných škôl z 5 krajín: Poľsko, Belgicko, Slovinsko, Turecko a Rumunsko. Hlavnou činnosťou boli umelecké workshopy: grafika - práca so suchou ihlou, tvorba 3D loga z polystyrénu, reklamná fotografia a textilné techniky artprotis a suché a mokré plstenie pri tvorbe propagačných reklamných predmetov. Umeleckými vedúcimi workshopov boli umeleckí učitelia našej školy akad. maliarka Klára Šmídová, PhDr. Jana Vafinová, PaedDr. Gabriel Kosmály, akad. sochár Ján Miškovič, Mgr. Richard Aradský a Mgr. art. Silvia Mráziková.Hostia mali počas týždňa možnosť spoznať mnoho o našej histórii a umení a vidieť naše kultúrne a historické pamiatky na študijných návštevách v Tekovskom múzeu v Leviciach, Múzeu v Svätom Antone, Banskej Štiavnici a v Bratislave. Najviac sa im páčilo, že sa mohli pokochať moderným umením v umeleckej galérii Danubiana. V piatok mohli vzhliadnuť výstavu vytvorenú z dielok vyrobených v rámci workshopov. A nastal čas lúčenia, padali slová veľkej vďaky a najmä rozlúčkové slzy. Bol to perfektný týždeň a zostane naň veľa krásnych spomienok a nových priateľstiev.
Pozrite si televízny spot v Levickej televízii - klikni na Viac
Novinky
Naša škola žila projektovým stretnutím Erasmus+ "Kariéra v umení"
Labyrinty a raje Jána Amosa
http://suslbielika.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=47
Dňa 15. apríla 2016 sa žiaci našej školy vybrali do Bratislavy, aby si vo veľkej sále činohry SND pozreli divadelné predstavenie Labyrinty a raje Jána Amosa. Priamo pred ich očami ožila postava Jána Amosa Komenského, učiteľa národov, ktorý je pre mnohých mladých ľudí úplne neznámou postavou. Jeho životom plným vzletov a pádov, ale aj významnými okamihmi 17. storočia divákov v sále sprevádzala výborná dvojica mladých hercov – Milan Ondrík ako Všadebol a Ondrej Kovaľ ako Mámil.
Po predstaveniach Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch a Nevina sa tak divadelní nadšenci tešia na máj, pretože ich čaká ďalšie divadelné predstavenie – Bál.
AMFO 2016
Uspechy_mladych_fotografov.pdf
Žiaci študijného odboru fotografický dizajn sa úspešne prezentovali v regionálnej súťaži neprofesionálnej fotografickej tvorby AMFO 2016.
Svetový deň vody
Dňa 22.3.2016 sa študenti II. Ročníka našej školy pri príležitosti svetového dňa vody zúčastnili podujatia, ktoré pripravila Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., odštepný závod Levice v spolupráci s mestom Levice.
Zamestnanci vodární žiakom ukázali technické vozidlá a pripravili im rôzne zábavné činnosti.
Učiteľská kvapka krvi
Ani tento rok neostali žiaci našej školy ľahostajní k výzve Spojenej školy internátnej v Leviciach a šli darovať krv, vzácnu tekutinu, ktorá neraz dokáže zachrániť ľudský život.
Európa v škole
Europa_v_skole.pdf
Motto 63. ročníka projektu/súťaže Európa v škole v školskom roku 2015-2016 „ŽIŤ SPOLOČNE V MIERI“ sa viaže k Európskemu roku boja proti násiliu páchanému na ženách, ktoré vyhlásila pre rok 2016 Európska únia. Európa v škole je unikátna práve tým, že ponúka každoročne možnosť približne pol miliónu mladých Európanov zapojiť sa súčasne do šírenia myšlienok spolupráce a vzájomného porozumenia medzi národmi Európy.V krajskom kole súťaže (03.03.2016) nás úspešne reprezentovali v IV. kategórii Individuálne umelecké práce žiaci:
Cynthia Šalgóová – IV. FPO
Simona Mikleová – III. FO
Monika Koberecová – III. FO
Nikolas Rosemberg – II. FPV
a v IV. kategórii Individuálne multimediálne práce žiak:
Matej Chren – III. FO
VISUAL ART
http://suslbielika.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=45
Visual_Art_cestne_uznania.pdf
Visual_Art_diplomy.pdf
Tohtoročná súťažná prehliadka regionálnej amatérskej výtvarnej tvorby Výtvarné Spektrum 2016 bola spojená s vyhodnotením AMFO 2016 (regionálna súťaž a prehliadka neprofesionálnej fotografickej tvorby) a CINEAMA (regionálna prehliadka neprofesionálnej filmovej tvorby). Vernisáž prác sa uskutočnila dňa 30. 3 2016 vo výstavnej sieni CK Junior v Leviciach. Medzi víťaznými prácami boli práce žiakov Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika v Leviciach.- miesto získala Natália Zambojová, žiačka 4. ročníka odboru propagačné výtvarníctvo s prácou Bagetka
- miesto získal Ľudovít Školník, žiak 4. ročníka odboru propagačná grafika s prácou Maják na ostrove Fare
- miesto získal Samuel Petrovič, žiak 3. ročníka odboru priemyselný dizajn s prácou L-O-V-E
miesto získala Karin Reichertová, žiačka 2. ročníka odboru propagačné výtvarníctvo s prácou Lekná
Všetky štyri práce postupujú do krajského kola v Nitre.
Výhercom srdečne blahoželáme a želáme množstvo tvorivých úspechov aj do budúcna.
PaedDr. Melinda Šteinerová
Festival športu, kultúry a vzdelávania 2016
Levická športová hala patrila 13.03.2016 hlavne mladým ľudom, ktorých spája šport, kultúra a vzdelávanie. Na akcii sa prezentovali žiaci stredných škôl, základných škôl a organizácií zameraných predovšetkým na voľnočasové aktivity z levického regiónu, medzi ktorými sme boli aj my. Svoje umenie a zručnosť ukázali žiaci z umeleckých odborov fotografický dizajn, odevný dizajn, propagačné výtvarníctvo, propagačná grafika a priemyselný dizajn.
Súčasťou festivalu boli aj podujatia pre návštevníkov - koncerty, funzóna pre deti a množstvo kreatívnych aktivít, do ktorých sa mohli zapojiť.
Ďakujeme organizátorom festivalu, tímu Movementu za vydarené podujatie a zároveň všetkým zúčastneným žiakom a pedagógom školy.
Mgr. Katarína Pišková
Veľká medaila sv. Gorazda
Pri príležitosti Dňa učiteľov riaditeľka školy Ing. Lívia Jančoková prevzala dňa 22.03.2016 z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR najvyššie rezortné ocenenie za prínos v oblasti výchovy a vzdelávania v rámci rozvoja stredného umeleckého školstva na Slovensku „Veľkú medailu sv. Gorazda“.
https://www.minedu.sk/fotogaleria/?showAlbum=1498&page=0
http://www.teraz.sk/fotodennik/ocenenia-pedagogom/166012-fotografia.html
To bylo 20. století
Večer módnych prehliadok, hudby, chutí, vôní a spomienok.
V stredu 2.3.2016 sa v jihlavskom Divadle otevřených dveří predviedli súčasné módne kolekcie a spomínalo sa na roky minulé – dekády 20. storočia. Divákom sa predstavili jednotlivé desaťročia prostredníctvom fotografií, dobovej módy, účesov, líčenia, hudby, tanca, spevu a taktiež ochutnávky dobových jedál. Stredná umelecká škola Ladislava Bielika sa so svojimi kolekciami tohto kultúrneho večera zúčastnila ako hosť. Akciu pripravili SUPŠ Jihlava-Helenín, OA, SZŠ a SOŠS Jihlava a ZUŠ Jihlava.
Nadnárodné stretnutie Erasmus+ projektu "Kariéra v umení" u nás v škole
V týždni od 7.3.2016 do 11.3.2016 sa u nás v škole konalo nadnárodné stretnutie projektu Erasmus+ pod názvom Kariéra v umení. Riaditeľka školy Ing. Lívia Jančoková s vedením školy privítali na pôde školy 18 učiteľov z 5 partnerských európskych krajín: Poľska, Rumunska, Slovinska, Belgicka a Turecka. Hlavnou náplňou stretnutia bola pracovná schôdza medzinárodného významu a príprava nadchádzajúceho výmenného pobytu zahraničných študentov u nás v apríli 2016. Popri pracovných stretnutiach a prehliadke školy účastníci zrealizovali aj študijné návštevy umeleckého ateliéru Akademickej maliarky Kláry Šmídovej, výstavy moderného umenia v Bratislave v galérii Danubiana, galériu umenia Nedbalka, architektúru mesta zapísaného v zozname UNESCO - Banskú Štiavnicu. V rámci štúdia histórie Slovenska a Uhorska navštívili učitelia Bratislavský hrad, historické centrum Bratislavy a Múzeum v Svätom Antone.
Diseminácia mobility študentov v Belgicku - projekt Kariéra v umení
Dňa 16.12.2015 sa študenti, ktorí absolvovali v rámci projektu "Kariéra v umení" zahraničnú mobilitu v Belgicku, stretli so 60 študentami 1. - 3. ročníka našej školy a prezentovali priebeh svojho zahraničného pobytu a skúsenosti z belgickej školy. Podelili sa o svoje poznatky z tvorivých workshopov, historických poznatkov o mestách Gent a Antverpy a najmä o systéme belgickej strednej školy. Účastníkov veľmi zaujímali skúsenosti našich cestovateľov z pobytu v belgických rodinách. V čase predvianočného zhonu sme tak strávili krásne dve hodiny cestovaním a poznávaním.
Projekty - Erasmus+ "Učíme sa z histórie" nadnárodné stretnutie na Slovensku
Aktualizovali sme modul Projekty
V dňoch 14. - 16.12.2015 sa uskutočnilo v rámci projektu Erasmus+ "Učíme sa z histórie" projektové stretnutie v Nových Zámkoch. Zúčastnili sa ho aj naši pedagógovia a študenti. Obhájili svoju tvorivú niekoľkomesačnú prácu na tvorbe dvoch modelov odevov inšpirovaných historickým obdobím Baroka.
Krátkodobá mobilita študentov v rámci Erasmus+ v Belgicku
V týždni od 8.11. do 13.11.2015 sa štvorica študentov Ľuboš Brunczvik, Matej Chren, Peter Minárik a Adrian Novotný v doprovode učiteliek Mgr. Laukovej a Mgr.Bc.Meszárosovej zúčastnila týždňového tvorivého pobytu v partnerskej belgickej škole v meste Overpelt. Táto mobilita sa uskutočnila v rámci projektu Erasmus+, KA2, s názvom Kariéra v umení. Chlapci zažili život belgických študentov v škole i v domácom prostredí, pretože hosťovali v belgických rodinách. Hlavnou náplňou mobility bola tvorivá spoločná práca na workshopoch s umeleckým zameraním a hľadanie odpovede na filozofickú otázku o poslaní umenia v živote ľudí v rámci spoločných rozborov a brainstormingu. Zážitky študentov a učiteľov najlepšie vystihuje výrok jedného z nich: "Nechápem, ako to je možné, ale všetko, čo som zažil, bolo dokonalé, či už strava, bývanie, cestovanie, škola, spôsob života, umenie. Jednoducho všetko."
Umenie v rozprávkovej ríši
http://www.levican.sk/index.
php?app=noviny-levice&sec= ukaz&show=1709 SUŠ L. Bielika: Umenie v rozprávkovej ríši
Naši študenti v Štrasburgu
http://www.nasieuroposlanci.sk/talkshow.php?page=1&v=2836
Dňa 25.11.2015 navštívili naši žiaci z III. FO a IV. FOP triedy Európsky parlament v Štrasburgu. Okrem toho, že mali možnosť nachvíľu sa ponoriť do politického diania a naživo vidieť, ako prebieha rokovanie v europarlamente, stretli sa s našim poslancom Borisom Zalom a natočili krátky vstup do televíznej relácie INSIDE EP. Ide o reláciu, kde europoslanec sprevádza dvoch študentov po parlamente pri jeho aktivitách. Naši dvaja študenti, Betka Hajduchová a Matej Chren, využili túto príležitosť a položili pánovi Zalovi zopár zaujímavých otázok.
AMFO 2015
AMFO 2015
Národné osvetové centrum, ako vyhlasovateľ a odborný garant, z poverenia MK SR, v spolupráci s Regionálnym osvetovým strediskom v Leviciach, ktoré je organizačným garantom, pripravili a realizujú v dňoch 6.- 8.11.2015 AMFO 2015. Je to celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskej fotografie.
Vyhodnotenie 43. ročníka sa uskutoční v dňoch 6. – 8. novembra 2015 v Synagóge v Leviciach, spolu s vernisážou výstavy, odovzdaním cien oceneným autorom, rozborovým seminárom za účasti poroty a workshopom.
Do celoštátneho kola postúpilo a porota posudzovala 857 fotografií a 12 multimediálnych prezentácií zo všetkých krajov Slovenska. Do súťaže, ktorá prebiehala v troch vekových skupinách sa zapojilo 502 autorov. Pre rok 2015 vypísalo NOC tému Rodina a fotografie zobrazujúce túto tému boli hodnotené porotou samostatne. Ostatné fotografie zaradené do kategórie čiernobielej a farebnej fotografie súťažili bez tematického vymedzenia.
Pre účastníkov podujatia budú organizované tri tvorivé dielne, pod odborným vedením lektorov, členov poroty. Tému, ktorá bude pracovať v exteriéri a v MC Kontakt, pod názvom Architektúra / architektúra v prírode, povedie Miroslav Pfliegel. Polakt v diptychu bude pracovať pod lektorským vedením Gabriela Kosmályho v Tekovskom múzeu. Svetlo a tieň názorne vysvetlí lektor Rudolf Lendel v Dome Matice slovenskej v Leviciach.
Súčasťou podujatia bude taktiež sprievodná výstava Výber fotografií z národnej súťaže Českej republiky, ktorá bude nainštalovaná v Dome Matice slovenskej v Leviciach .
Podujatie sa realizuje pod záštitou poslanca NR Slovenskej republiky, Milana Halúza a uskutočňuje sa s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Výstavu, ktorá predstaví do tristo fotografií, bude možné navštíviť do 30. novembra.
Aj naša škola sa úspešne zúčastnila tohto podujatia a získala nasledovné ceny:
Monika Koberecová 2x čestné uznanie v kategórií autorov do 16 rokov v čierno bielej a farebnej fotografií.
Kitti Ertingerová 2.miesto v kategórií autorov do 16 rokov v čierno bielej fotografií.
Kristína Galbavá 2.miesto kategórií autorov do 16 rokov vo farebnej fotografií a čestné uznanie v kategórií Rodina.
http://www.gabrielkosmaly.com/gabrielkosmaly.php
Návšteva u Apponyiho
Študenti SUŠ L. Bielika na Návšteve u Apponyiho
Žiaci štvrtého ročníka odboru propagačné výtvarníctvo sa opäť vybrali do hlavného mesta, aby „navštívili Apponyiho“ vo svojom paláci. Apponyiovský palác sa nachádza na Hlavnom námestí v Bratislave a dokumentuje historický vývoj slohov 18. a 19. storočia. Palác dal postaviť gróf Juraj Apponyi z Oponíc v rokoch 1761 – 1762 v štýle rokoka. Mesto v roku 1867 odkúpilo palác pre potreby magistrátu a od roku 1932 slúži Múzeu mesta Bratislavy. Múzeum historických interiérov sa nachádza na prvom a druhom poschodí Apponyiho paláca a prezentuje zariadenia historického interiéru. Prvé poschodie je zariadené ako reprezentačné piano nobile so zámerom evokovať šľachtický interiér z konca 18. storočia. Druhé poschodie predstavuje ukážky zariadenia bratislavského meštiackeho interiéru z obdobia od konca 18. do konca 19. storočia v miestnostiach s objavenými nástennými maľbami. V historických interiéroch si žiačky na komentovanej prehliadke mali možnosť vyskúšať aj dobový odev z 18. a 19. storočia.
V suteréne Apponyiho paláca sme si už vo vlastnom odeve prezreli Múzeum vinohradníctva. Prostredníctvom originálnych predmetov múzeum dokumentuje dejiny vinohradníctva v Bratislave.
Okrem vyčerpávajúcej prehliadky, ktorú absolvovali spolu s PaedDr. Melindou Šteinerovou u Apponyiho v paláci si žiačky pozreli aj Starú radnicu, kde sa nachádza Múzeum dejín mesta. Vyštverali sa aj na vežu, odkiaľ sa im naskytol očarujúci výhľad na celé Staré mesto.
Vyčerpané, ale plné dojmov sa už teraz tešia na ďalšiu obohacujúcu exkurziu.
http://www.levican.sk/index.php?app=noviny-levice&sec=ukaz&show=1705
PaedDr. Melinda Šteinerová
Workshop litografie
Žiaci 2.,3.a 4.ročníka odboru Propagačná grafika sa zúčastnili 28.10.2015 na workshope litografie a sieťotlače na VŠVU v Bratislave.Ukážky grafických techník prezentovala Hedviga Guttierez, študentka 2. ročníka na VŠUP a naša bývalá úspešná absolventka odboru grafiky, za čo jej ďakujeme. Po workshope studenti navštívili výstavy A.Brunovského a M.Cipára.
Vedúci exkurzie: Akad.mal. Klára Šmídová, Mgr. art. Renáta Vajdová
Študenti SUŠ L. Bielika na BIB a v GMB
Bienále ilustrácií Bratislava (skrátene BIB) je medzinárodný festival ilustrácií a ilustrovaných detských kníh. Tento rok sa oslavoval 25 ročník. Toho roku to nebolo jediné okrúhle číslo. Na výstavnej prehliadke v bratislavskom Dome umenia sa zúčastnilo 50 krajín s 2426 ilustráciami. Prečo 50 vystavujúcich krajín? Tento rok je totiž presne päťdesiat rokov, čo sa konala prvá výstava Ilustrácie pre deti Bratislava, celoštátna československá prehliadka, ktorá sa považuje za nultý ročník Bienále ilustrácií Bratislava. A práve túto výstavnú prehliadku si nemohli nechať ujsť ani študenti Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika z Levíc.
A keď už merali takú cestu neplytvali časom a navštívili ďalšie galérie v meste. V Mirbachovom paláci videli klasiku v portrétnom umení výstavou Portréty príslušníkov Habsburského a Habsbursko-Lotrinského rodu v zbierkach GMB. V podkroví Mirbachovho paláca ich trochu pobúril súčasný mladý autor Andrej Dúbravský so svojou inštaláciou Rural Desires. V Pálfyho paláci si obzreli čisté čiernobiele fotografie ukrajinského fotografa Alexandra Chekmeneva DONBASS. Ľudia na jeho fotografiách žijú každodenný život jednoduchého človeka. Zaujali ich aj stále zbierky, najmä Pasáž Eugena Kréna, maľba Roba Bielika, či Alžbety Sádovskej.
Unavení, no nabití pozitívnou energiou a plní inšpirácií sa podvečer vrátili do Levíc, aby mohli v ďalšie dni, týždne a mesiace ešte stále čerpať z týchto dojmov.
PaedDr. Melinda Šteinerová