• Erasmus+, KA2 - "Promoting Art"

        •  

                                                                                        

           

          Promoting Art

          Podpora umenia

          2017-1-PL01-KA219-038819_2

          Program: Erasmus+, Kľúčová akcia: KA2 - Strategické partnerstvá

          Partnerské organizácie:

          Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, Poľsko - koordinátor

          Pärnu Art School, Estónsko

          Dimitar Talev Secondary School, Bulharsko

          Stredná umelecká škola Ladislava Bielika, Levice, Slovensko

          Escola de Moda do Porto, Portugalsko 

          Salgales pamatskola, Lotyšsko

           

          Krátkodobá mobilita v Estónsku, Pärnu

          Termín: 15.04.2018 - 20.04.2018

          Po krátkej zimnej odmlke a mobilite 4 žiakov a 1 učiteľa do Poľska sa teraz v mesiaci apríl od 15.04.2018 do 20.04.2018 zúčastnili 2 žiaci a 1 učiteľka Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika, Vajanského 23, Levice krátkodobej mobility žiakov v Estónsku, v meste Pärnu. Priniesli si do Estónska nadšenie, očakávania a najmä si naši žiaci pripravili ukážku dvoch umeleckých techník, suchého plstenia a mramorovania, ktoré malo v rámci workshopov, ktorého sa zúčastnilo 51 detí,  veľký úspech. Každá krajina predviedla svoje umelecké techniky a tak sa všetci naučili niečo nové. Okrem toho projektová skupina počas celého týždňa absolvovala rôzne umelecké workshopy pod vedením odborných lektorov z oblasti tvorby autoportrétu, tvorby animácií, nových druhov malieb na papier, na nábytok, práce s keramikou, práce s drevom a   rytia do kameňa. V rámci spoznávania národného kultúrneho dedičstva navštívila projektová skupina múzeá, galérie a predovšetkým ostrov Kihnu, ktorý je chránenou rezerváciou  zapísanou v UNESCO. No a samozrejme nevynechali návštevu  hlavného mesto Tallin s jeho krásnym historickým prostredím a architektúrou. Spoznali históriu, tradície a súčasnosť Estónska.Veľkým prínosom pre žiakov bolo zdokonaľovanie sa v komunikácii v anglickom jazyku. A taktiež získanie skúseností s výrazne odlišnou  kultúrou, hlavne s mentalitou a spôsobom života v estónskych rodinách.

           

          2. Nadnárodné stretnutie v Estónsku, Pärnu

          Termín: 13.03.2018 - 15.03.2018

          Zúčastnení:  Mgr. Veronika Lauková, Mgr. Bc. Mária Mészárosová

          Druhé stretnutie národných koordinátorov zúčastnených škôl sa nieslo v duchu hodnotenia a plánovania ďalších aktivít na školský rok 2017/2018. Dva dni vstrávili účastníci v  pracovnom nasadení, priniesli výsledky v dohodnutých termínoch študentských stretnutí a ďalších nadnárodných stretnutí. Diskutovalo sa o rôznych nastávajúcich úlohách ako tvorba webovej stránky, tvorba videí o regionálnom umení, program krátkodobej mobility v Estónsku. V poobedňajších hodinách mohli učitelia vidieť galérie a múzeá v Pärnu a jeden deň strávili v historickom hlavnom meste Tallinn.

           

          Krátkodobá mobilita v Poľsku, Elblag

          Termín: 19.11.2017 - 24.11.2017

          Týždeň od 19.11.2017 do 24.11.2017 bol prvým projektovým medzníkom v projekte Erasmus+ „Podpora umenia“. V uvedenom termíne sa totiž konala prvá krátkodobá mobilita študentov a učiteľov v poľskom meste Elblag. Našu školu na nej zastupovali: odborný učiteľ Mgr.art. Peter Drmlík a študenti 3. a 4. ročníka – Karin Reichertová, Katarína Mäčková, Stanislava Adamová a Imrich Tóth. Hlavnou náplňou mobility bolo spoznávanie kultúrnych pamätihodností a umeleckých galérií a predovšetkým účasť na prednáškach a workshopoch z oblasti scénografie, dokumentárneho filmu, literatúry a hudby v rámci Art festivalu, ktorý pripravila partnerská škola Liceum Plastyczne v Gronowe Górnym. Okrem odborných skúseností naši študenti vysoko hodnotili najmä jazykové skúsenosti, a to v anglickom a poľskom jazyku. Keďže boli ubytovaní v poľských rodinách, získali aj obraz o bežnom živote poľskej rodiny a poľského študenta, ktorého štúdium má podobné, teda umelecké zameranie. Po týždni sa študenti vrátili nadšení z krásneho umeleckého týždňa.

           

           

          1. Nadnárodné stretnutie v Poľsku, Elblag

          Termín: 24.10.2017 - 26.10.2017

          Zúčastnení: Mgr. Jitka Pukšová, Mgr. Veronika Lauková

          Prvé stretnutie národných koordinátorov zúčastnených škôl sa nieslo v duchu zoznámenia sa a plánovania aktivít na celý školský rok 2017/2018. Na úvod všetkých veľmi milo privítala riaditeľka školy Krystyna Brinkiewicz a hlavná koordinátorka projektu Joanna  Jastrzebska a obe ukázali všetkým školské priestory a výučbu študentov. Dva dni v pracovnom nasadení priniesli výsledky v dohodnutých termínoch študentských stretnutí a ďalších nadnárodných stretnutí. 10 učiteľov z rôznych krajín diskutovalo o rôznych nastávajúcich úlohách ako tvorba webovej stránky, tvorba videí o regionálnom umení, program krátkodobej mobility študentov v novembri 2017 v Poľsku  vo veľmi priateľskej atmosfére. V poobedňajších hodinách ukázali učiteľom Galériu El, múzeum a architektúru Starého mesta v Elblagu. Po dvoch pracovných dňoch učitelia ešte absolvovali študijnú návštevu mesta Gdaňsk, kde navštívili múzeá a galérie. 

             

           

          Výsledky medzinárodného kola v tvorbe návrhov loga projektu

          Víťazom medzinárodného kola v tvorbe loga projektu sa stala Andreia Araújo, študentka z portugalskej školy 

          Výsledky medzinárodného kola v tvorbe návrhov loga projektu nájdete tu:

           2017-10_Promoting_Art_logo_voting_chart.pdf

           

          1. stretnutie projektového tímu - ukončenie voľby loga projektu v školskom kole - 3.10.2017

             

          Projektový tím sa začal kreovať v septembri 2017, kedy sa začala aktívna projektová činnosť. Tvoria ho učitelia SUŠ L.Bielika, ktorí sa dlhoročne aktívne zapájajú do projektovej práce. Keďže obsah projektu je úzko prepojený s umením, prevažne sú členmi projektového tímu učitelia umeleckých predmetov. Prvú aktivitu - vyhodnotenie školského kola v tvorbe návrhov loga projektu -  zhodnotili učitelia 3.10.2017 na zasadnutí projektového tímu. Na prvých troch miestach sa z 25 študentov a 26 návrhov umiestnili Dominika Polcová, Karin Reichertová a Imrich Tóth. Konzultantami študentov boli učiteľky Mgr.art. Silvia Mráziková a Mgr. art. Monika Boldišová. Tieto 3 návrhy nás budú reprezentovať v medzinárodnom kole.

          Prehľad všetkých návrhov loga v školskom kole si môžete pozrieť tu -  School_round_-_logo_-_Slovakia.pdf

           

          Hlavné myšlienky a obsah projektu

          Umenie v rôznych formách existuje tak dlho ako ľudstvo. Je to súčasť našeho každodenného života a je súčasťou kultúr /je prítomná v kultúrach po celom svete. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že väčšina ľudí má zmysel pre umenie.  Ľudia ho radi pozorujú, vytvárajú a dokonca ho môžu aj finančne podporovať. Napriek tomu  existuje aj veľká skupina, ktorá vôbec o umení nepremýšľa, nevenuje mu pozornosť. Umenie pre nich nie je považované za nevyhnutnosť.

          Avšak my veríme, že umenie je neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry a je potrebné v každodennom živote, pretože nám poskytuje hlbšie pochopenie pocitov, sebauvedomenie, toleranciu,  prináša farby a krásu.  Umenie a kultúra ponúkajú rôzne druhy výživy,  ktoré vyživujú našu dušu a rozšírujú naše myšlienky. To sú dôvody, prečo každý potrebuje umenie vo svojom živote. Z tohto dôvodu by sme radi pomocou tohto projektu podporili a spropagovali umenie pre každého – žiakov, miestne komunity, obyvateľov našich miest.  Potrebujeme ukázať hodnotu umeleckého vzdelávania, jeho vplyv na naše životy a viacnásobné použitie umenia. Navyše si prajeme zväčšiť  potrebu umenia a jeho chápanie u našich študentov.  My ich chceme naučiť ako prezentovať samých seba ako umelcov, cítiť potrebu zdieľať svoje umenie s ostatnými, zatiaľ čo sa snažia stať skutočnými umelcami alebo využiť umelecké vzdelávanie v rôznych prácach a podnikaní.

          Náš projekt  sa bude zaoberať umeleckým rozvojom študentov ako spôsobom, ako im dať budúcu kariéru.   Skutočný umelec pozná dejiny umenia rovnako ako aj rôzne umelecké techniky moderného aj starovekého obdobia. Ľudia zapojení do umenia musia mať nápady,myšlienky v umeleckom svete – byť pripravený experimentovať, skúsať niečo nové, aby vedel  aká je skutočná hodnota umenia. Ti, ktorí sa rozhodnú stať umelcami, potrebujú vedieť ako prezentovať/propagovať ich práce aby si dokázali zarobiť na živobytie. Okrem tohto, umelci musia vedieť jazyky, aby boli schopní predať svoje práce vo svete a tiež byť gramotní v moderných technológiách, lebo toto sú symboly týchto časov aj budúcnosti.

          Žijeme vo svete, kde je ľahšie vykonávať nápady iných ľudí,  splynúť s davom a pracovať v továrňach alebo korporáciách a robiť tie isté veci ako ostatní. Tento projekt je myšlienka ako  vyniknúť, ako dať krídla svojmu postoju a spôsob ako vyjadriť seba, spôsob ako premýšľať inak. Tento projekt je šanca pre nové generácie, aby dali život svojim nápadom bez strachu z rizík a bez obmedzovania svojich možností. Je to šanca podporiť viac ľudí, aby sa aktívne zúčastnovali v umeleckých podujatiach, workshopoch a rozšírovali umenie po celej Európe.

          Ciele projektu

          Výsledky, ktoré plánujeme získať pomocou nášho projektu sú rozdelené do dvoch kategorií:

          A. Hmotné

          1. Organizované umelecké podujatia:
          • Art festival v Poľsku, kde sa budú prezentovať  rôzne druhy umenia ako literatúra, divadlo, hudba prostredníctvom viacerých prednášok, koncertov, výstav a stretnutí dostupných pre obyvateľov celého mesta a účastníkov projektu.

          • Open Air Happening na Slovensku, kde sa budú prezentovať  rôzne druhy umenia ako divadlo, móda, umelecké predstavenia a prednášky alebo stretnutia s umelcami dostupné pre obyvateľov mesta a účastníkov projektu.

          • Art creation Workshops – namiesto sedenia v triedach sa budú niektoré aktivity vykonávať vonku, bližšie ku komunite ako napríkad v Múzeu moderného umenia v Parnu. Workshopy sa budú organizovať na verejných miestach.  Počas workshopov sa budú študenti snažiť  propagovať svoje umenie a kreativitu a dosiahnuť  to, aby sa ľudia začali zaujímať o ich prácu.  Teda budú mať skúsenosť ako podporiť svoju profesiu s cieľom predať a byť schopný premeniť ju na skutočnú kariéru v budúcnosti.

          • Umelecké podporné aktivity pre žiakov – naši študenti budú organizovať workshopy pre mladšie deti s cieľom naučiť ich zaujímavé umelecké techniky, a teda dosiahnuť to, aby sa mladšia generácia viac zaujímala o umenie.

          1. Tvorba webovej stránky projektu

          2. Tvorba projektového loga – študenti všetkých zapojených krajín

          3. Plagáty, ktoré budú propagovať projekt a Art festival, Open Air Happening a informovať o projektových výstavách.

          4. Realizácia najmenej 5 workshopov za krajinu a digitálne prezentácie stretnutí študentov v zahraničí

          5. Youtube kanál, ktorý bude prezentovať videá, animácie a  užitočné materiály z projektu pre širokú verejnosť.

          6. Umelecké diela  realizované pre medzinárodnú  výstavu v Bulharsku.

          7. Tvorba krátkych videí - rozhovory s regionálnymi umelcami, zamerané na rôzne druhy umenia

          8. Brožúrka pre hľadanie vhodnej podpory mladým umelcom v rámci Európy.

          9. Tvorba videí prezentujúcich krátkodobé mobility v jednotlivých partnerských krajinách.

          10. Umelecký bulletin – Čo viem o ...?  - digitálny bulletin, kde budú študenti zdieľať znalosti o umení a pamiatkach v Európe a v  ich krajine.

          11. Podpora umenia – informatívna brožúrka o celom projekte, kde budú zhrnuté všetky výsledky

          12. Najmenej 6 videí ako šírenie každej projektovej aktivity – 1 za každú krajinu

          B. Nehmotné

          1. Najmenej 70 študentov, ktorí budú zapojení do tímov projektu, a ďalších študentov zo všetkých partnerských škôl:

          • oboznámia sa s procesom podpory ich umenia – pomocou viacerých podujatí, ktoré budú pomáhať organizovať, stretnutí s umelcami a prednášok, ktorých sa zúčastnia počas projektu

          • rozšíria si umelecké zručnosti, jazykové znalosti a sociálne zručnosti

          • budú oboznámení a profesionálne zameraní  na získanie ďalšieho vzdelávania, práce alebo vlastnej propagácie v umení alebo v kultúrnom sektore – 2 roky po projekte

          • zlepšia si IKT zručnosti, zručnosti pri vytváraní filmov alebo animácie.

          • zlepšia si jazykové zručnosti

          1.  
          2. Približne 40 učiteľov zúčastnených na projekte bude rozvíjať kvalitu služieb kariérového poradenstva  a podpory ponúkaných našim študentom, ktoré povedú k podpore ich budúcich individuálnych kariérnych dráh v súlade s ich osobným a profesionálnym rozvojom.
          3. Zvýšený význam  trhu práce pre minimum 70 študentov a posilnenie prepojenia medzi vzdelávaním v umení, školením v oblasti podnikania  a svetom práce.
          4. Posilnenie záujmu miestnych a regionálnych verejných orgánov v kvalitatívnom rozvoji vzdelávania v umení a propagácie umeleckých podujatí.
          5. Zvýšené skúsenosti s umeleckou a európskou kultúrnou rozmanitosťou získané zúčastnenými stranami.

          Tento projekt je financovaný s podporou Európskej komisie.
          Tento text reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto článku